تاثیر روزه بر سلامت انسان از نظر پزشکان

تاثیر روزه بر سلامت انسان از نظر پزشکان

   روزه‌داری سبب کاهش افسردگی، افکار پارانوئیدی و وسواس می‌گردد و عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد. ماه رمضان را از آن جهت ماه صبر نامیده‌اند چون صابر و روزه‌دار خود را از تأثیر درگیری‌ها، شکوه ‌ها و آلام می‌رهاند و خویشتن را از آنها باز می‌دارد. صبر یکی از طرق سلامت و بهداشت روانی است که در روزه‌دار تجلی می‌یابد.

 یک پزشک روسی معتقد است: «جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده کرده و آنها را مصرف می‌کند و بدین ‌وسیله خود را پاکیزه می‌سازد.» وی می‌گوید: «تنها راه برای قطع ریشه‌ سرطان، روزه است و بس» و می‌افزاید: «درمان از طریق روزه فایده‌ ویژه‌ای در بیماری‌های کم‌خونی، ضعف روده‌ها، دمل‌های درونی و بیرونی، سل، و غیره ...دارد.»

 یک پزشک آمریکایی در این زمینه می‌گوید: «روزه‌ای که دین اسلام واجب کرده است، بزرگ‌ترین ضامن سلامتی انسان است.» وی برای درمان بیست و نه مورد از بیماری‌های صعب العلاج، گرفتن روزه را شدیدا تجویز می‌کند، بیماری­هایی مانند سرطان خون، بیماری‌های عصبی، یبوست مزمن، ناراحتی مثانه، گرفتگی مجاری خون، فشار خون بالا، بیماری‌های معده و روده، امراض چشمی، افسردگی، ضعف جنسی، ورم کیسه‌ صفراء و... دکتر الیکسس کارل در کتاب «انسان موجود ناشناخته» می نویسد: «لزوم روزه‌داری در همه‌ ادیان تأکید شده است. گر چه در روزه­داری، در آغاز، گرسنگی و گاهی نوعی تحریک عصبی و سپس ضعف احساس می‌شود ولی در عین حال کیفیات پوشیده‌ای به فعالیت می‌افتند و در نتیجه همه‌ اعضا، مواد خاص خود را برای نگهداری و تعادل محیط داخلی قلب، قربانی می‌کنند».پزشکان معتقدند: «بیشتر بیماری‌ها ناشی از تخمیر یافتن غذا در روده‌ها است که همه با روزه اصلاح می‌گردد.»

 پزشکان بر این بارو هستند: «در مدت یک ماه روزه‌داری، انسان دارای یک بدن تازه، تعمیر یافته و آزاد می­شود و از قید و بند سموم رهایی می‌یابد.»./ پایگاه خبری وب دا

 فایده‌ بزرگ کم خوردن و پرهیز کردن از غذاها در یک مدت کوتاه آن است که چون معده در طول مدت یازده ماه، مرتب پر از غذا بوده، در طی یک ماه روزه‌داری مواد غذایی خود را دفع می‌کند و همین طور جگر که برای حل و هضم غذا مجبور است دایما صفرای خود را مصرف کند در مدت سی روز (یک ماه روزه‌داری) ترشحات صفرائی را صرف حل کردن باقیمانده‌ غذای جمع‌آوری شده خواهدکرد. دستگاه هاضمه در نتیجه کم خوردن غذا، اندک فراغت حاصل کرده و خستگی را از خود دور می‌کند. روزه یعنی کم خوردن و کم آشامیدن در مدت معین از سال. این بهترین راه درمان و حفظ تندرستی است که طب قدیم و جدید را از این جهت متوجه خود ساخته است. مخصوصا بیماری‌هایی که بر دستگاه­های هاضمه، به خصوص جگر عارض می‌شود و توسط دارو نمی‌توان آنها را درمان کرد، روزه به خوبی معالجه می‌نماید.»پزشکان معتقدند روزه گرفتن با کاهش دریافت 20 تا 40 درصدی مصرف غذا باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن می شود. به کرات می توان از فواید روزه گرفتن سخن گفت. فوایدی مانند: حذف سموم ذخیره شده در بدن، دستگاه گوارش و سایر اعضای بدن که در هضم و جذب مواد غذایی نقش دارند در این ماه استراحت کرده تا پس از روزه داری به فعالیت های گذشته خود بازگردند. روزه داران نباید در مصرف غذا زیاده روی کنند زیرا در زمان روزه داری، اسید معده به جای غذا به وسیله صفرا خنثی می شود و زخم معده را به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل داشتن برنامه غذایی صحیح در ایام این ماه می تواند برای روزه داران نقش اساسی را ایفا کند.

  روزه از جمله عباداتی است که در میان تمام اقوام و ملل جهان رایج بوده است. لذا رومانی ها و هندوها به کثرت روزه مشهورند.در تمام ادیان آسمانی روزه جزو احکام واجب است و یهودیان پایبند نیز هفته ای دو روز روزه می گیرند، پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «صُوموا تَصحّوا، روزه بگیرید تا سلامت باشید.» و روزه در طب قدیم نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. به گونه ای که «فیثاغورث» و «بقراط» برخی امراض را با روزه معالجه می کردند.

  از این رو می توان اکثر بیماری های مزمن را به وسیله روزه بهبود بخشید، یا از شدت آن کاست. و روزه بهترین درمان بیولوژیکی برای دفع مواد مضر و تضمین کننده ی سلامت فرد است.

 مطالعات علمی نشان می دهد، تفاوت بین روزه داری و گرسنگی این است که نوعی داوطلبی واقعی توأم با آسایش درونی لازمه «روزه درمانی» است.

  بر اساس مطالعه ای که بر روی 61 دانشجوی 22 تا 34ساله ی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، مشخص گردید که روزه ماه رمضان تأثیر فزاینده ای بر روی پاسخ ایمنی سلولی دارد و باعث افزایش کارآیی این سیستم سلولی می شود. شخص در ماه مبارک رمضان دچار فشار روحی کمتری است و به علت منظم بودن تغذیه تغییرات مثبتی در ریتم های فیزیولوژیک او پدید می آید