چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟

چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟

 چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟

سیستم ایمنی شما در جهت حفظ شما از بیماری‌های مختلف کار می‌کند. سیستم ایمنی با تشخیص باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها با آن‌ها مقابله می‌‌کند. اگر سیستم ایمنی شما قوی باشد، بدن پاسخ‌های سریع و موثری در مقابل بیماری‌های عفونی می‌دهد و از به وجود آمدن بیماری‌های جدی و طولانی‌مدت جلوگیری می‌کند. با توجه به اهمیت سیستم ایمنی در سلامت بدن، رعایت نکاتی برای حفاظت از سیستم ایمنی نیز می‌تواند در حفظ سلامت بدن‌مان موثر باشد. اگر شما نقصی در سیستم ایمنی خود داشته باشید، حتی ناچیز‌ترین عوامل عفونی و بیماری‌زا نیز می‌توانند بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند. هر عفونت زمینه‌ایی سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف می‌کند و ویروس کرونا نیز به دنبال سیستم ایمنی ضعیف است. به همین دلیل باید تقویت سیستم ایمنی خود را در دوران شیوع این بیماری جدی تر بگیریم. 

با داشتن عادات سالم در زندگی می‌توانید از سیستم ایمنی خود محافظت کنید. راه بهتری برای تقویت سیستم ایمنی وجود ندارد جز این که عملکرد بیشینه آن را حفظ کنیم. مراحلی که باید برای تقویت سیستم ایمنی خود انجام دهید شامل این موارد است:

برنامه غذایی: در رژیم غذایی خود از میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های کم‌چرب استفاده کنید. این نوع غذا‌ها، مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تولید پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و سلول‌های سیستم ایمنی را فراهم می‌کند.

سیگار کشیدن: سیگار نکشید و یا اگر می‌کشید سعی کنید آن را ترک نمایید. سیگار کشیدن با مختل کردن عملکرد سیستم ایمنی، دستگاه تنفسی شما در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد.

استرس: استرس خود را کنترل کنید. استرس بیش از حد می‌تواند عملکرد هورمون سمپاتیک را افزایش داده و سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود.

خواب: هر شب به مقدار کافی بخوابید. خوابیدن سبب حفظ هومئوستاز (استحکام) سالم بدن می‌شود. کمبود خواب می‌تواند تعادل سالم هورمونی را مختل کرده و سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد

.جلوگیری از عفونت: از قرار گرفتن بیش از حد در مقابل عوامل بیماری‌زا خودداری نمایید. حتماً از واکسیناسیون برای حفظ ایمنی خود استفاده کنید مخصوصا اگر با افراد بیمار سر و کار دارید.

بهداشت: بهداشت فردی خود را رعایت کنید. مثلا حتما به طور منظم دست‌های خود را بشویید، مخصوصاً قبل از وعده‌های غذایی.